Deratyzacja – czym jest i jak przebiega?

Gryzonie w domu to wbrew pozorom nie tak rzadki problem nie tylko na wsiach, ale i w miastach. Pojawiają się one często również w blokach mieszkalnych! Gdy zauważysz obecność szczurów, nie zwlekaj – konieczna jest deratyzacja. Co to takiego i jak wygląda ten proces? Jest to skuteczny sposób ich zwalczania, bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt domowych, o ile zostanie przeprowadzony przez specjalistów. Zobacz, jak przebiega i ile kosztuje!

Deratyzacja – co to jest?

Jest to inaczej odszczurzanie, czyli specjalistyczne czynności, które mają na celu trwałe wyeliminowanie szczurów oraz myszy z budynku. Oprócz tego polegają one również na zapobieganiu dostawania się gryzoni w przyszłości do domu, a także na usuwaniu zagrożeń, które mogą wynikać z ich bytności. Jak przebiega deratyzacja? To proces, który wymaga sporej uwagi, czasu oraz zastosowania kilku różnych środków zaradczych. Pamiętajmy, że te duże intruzy mają zdolności do gnieżdżenia się w miejscach niedostępnych dla ludzi i potrafią się bardzo szybko rozmnażać. Oznacza to, że nie wystarczy pozbyć się jedynie osobników dorosłych, które wyrządzają najwięcej szkód, ale również ciężarnych samic oraz ich młodych. Jak wygląda taka usługa w wykonaniu specjalistów? Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy, dlaczego gryzonie są tak dużym zagrożeniem dla domowników.

Dlaczego należy tępić gryzonie?

Szczury to przede wszystkim nosiciele bardzo groźnych chorób zakaźnych, które niestety mogą się przenosić na człowieka. Ponadto, zarówno one, jak i myszy, mają skłonność do gnieżdżenia się w różnych miejscach niedostępnych człowiekowi – w dziurach w ścianach, pod podłogą czy w rurach, skąd trudno je wywabić. Tam, gdzie się pojawiają, pozostawiają swoje odchody i mocz o przykrym zapachu. Mają również tendencję do wyjadania ludziom zapasów żywności oraz niszczą wiele rzeczy, przegryzając je swoimi ostrymi zębami. Deratyzacja jest zatem konieczna, ponieważ w krótkim czasie gryzonie mogą nie tylko doprowadzić do epidemii, ale również zanieczyszczają żywność, brudzą w domostwach oraz niszczą ważne dla nas przedmioty. Jak wygląda ten proces?

Deratyzacja chemiczna

Ta metoda polega po prostu na truciu zwierząt, przy pomocy specjalnych trutek. Aby wytępić szczury i myszy w sposób skuteczny, profesjonalista musi osobiście odwiedzić miejsce, w którym na się odbywać deratyzacja. Jak wygląda ten proces? Przede wszystkim polega on na dokładnym zlokalizowaniu miejsc, w których zalęgli się niepożądani goście, również przy pomocy kamery endoskopowej, zdolnej zajrzeć nawet w głębokie, ciemne i wąskie szczeliny. Przebiega ona dość skutecznie, jednak często wymaga odsuwania mebli i dokładnego zlustrowania wszystkich potencjalnych miejsc, przez które intruzi mogą wnikać do budynku – na przykład szczelin w elewacji czy wentylacji.

Deratyzacja mechaniczna

Nie zawsze jednak można zastosować chemiczne odszczurzanie. Dzieje się tam na przykład w magazynach ze zbożami, gdzie nie można stosować żadnych substancji chemicznych, które mogłyby skazić żywność. W takiej sytuacji konieczna jest mechaniczna deratyzacja. Jak przebiega? Polega ona na wyłapywaniu gryzoni przy pomocy żywołapek i wypuszczaniu ich na wolność daleko poza siedzibami ludzkimi, bądź na mechanicznym ich unieszkodliwianiu przy użyciu klasycznych łapek sprężynowych. Zarówno jeden, jak i drugi sposób eliminowania intruzów odbywa się po dokładnym upewnieniu się, w których miejscach one bytują – na przykład lustrując różne zakamarki z użyciem kamery endoskopowej.

Jak przebiega deratyzacja po wyłapaniu gryzoni?

Po odłowieniu gryzoni z pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych czy też z innych miejsc, konieczne jest zabezpieczenie ich przed ponowną inwazją. Robi się to, wykorzystując nowoczesne narzędzia, a także uszczelniając ewentualne drogi, którymi szczury i myszy mogą się tam dostawać. Gdy deratyzacja przebiegnie pomyślnie, do zadań właścicieli mieszkania lub obiektu należeć będzie jedynie dokładne posprzątanie, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji, której zadaniem jest zniwelowanie zagrożenia mikrobiologicznego wynikającego z obecności intruzów.

Co przyciąga gryzonie do domostw?

Niestety, szczury i myszy chronią się w domach, magazynach czy sklepach nie tylko dlatego, że mają tam ciepło, ale przede wszystkim z uwagi na dostęp do resztek pożywienia. Często gnieżdżą się więc w śmietnikach czy w kuchniach. Należy tam utrzymywać czystość – składując worki ze śmieciami w pojemnikach zabezpieczonych szczelną pokrywą i unikać wysypywania jedzenia na ziemię. Deratyzacja to jednorazowy zabieg, który wykonany przez profesjonalistów zazwyczaj działa bardzo skutecznie. Jednak nie zapobiegniemy inwazji szczurów i myszy w przyszłości, wciąż powtarzając te same błędy, czyli nie utrzymując należytej higieny w domu i jego okolicy.

Ile kosztuje deratyzacja?

Możemy próbować wykonać odszczurzanie samodzielnie przy wykorzystaniu dostępnych w sklepach łapek i trutek. Lepiej jednak zlecić to fachowcom. Cena deratyzacji jest niewysoka – wynosi kilkaset złotych, jest jednak różna w zależności od rozległości powierzchni. Zdecydowanie warto się na nią skusić, ponieważ przebiega ona sprawnie i daje bardzo dobre rezultaty – szczególnie w połączeniu z monitoringiem w postaci żywołapek, a także zwiększeniem standardów higieny w odszczurzanych pomieszczeniach. Przekonaj się o tym – zleć to fachowcom!

Udostępnij: