Pleśń w domu – jak się jej pozbyć?

Brzydkie szaro-czarne wykwity na ścianach, a także plamy na meblach to ewidentna oznaka zagrzybienia w domu. Niestety, życie w nim może zagrażać zdrowiu – powoduje problemy z układem oddechowym. Nie wolno zatem dopuszczać do sytuacji dalszego przebywania w takim lokum i należy zlecić odgrzybianie. Jak pozbyć się grzyba z mieszkania? To trudna, ale bardzo satysfakcjonująca walka. Zobacz, jak pozbyć się pleśni skutecznie raz na zawsze!

Dlaczego należy usuwać pleśń z mieszkania?

Zaczyna się zwykle od niepozornych wykwitów gdzieś w rogu pokoju lub w okolicach okien. Być może początkowo nawet nikt nie zwróci na nie uwagi. Z czasem jednak będą one jedynie rozszerzały się i stawały coraz bardziej ciemne. Pleśń w domu dotyczy niestety bardzo wielu budynków i należy się z nią rozprawić raz, a porządnie, ponieważ bagatelizowanie może źle wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrz. Odgrzybianie mieszkania jest konieczne, gdyż występowanie grzyba świadczy o nieprawidłowej wentylacji i zbyt wysokim poziomie wilgoci, a także może powodować przykre objawy zdrowotne. Oprócz tego – brzydkim zapachem przesiąkają również ubrania i meble, co zdecydowanie wpływa na pogorszenie komfortu życia.

Jak organizm reaguje na pleśń w domu?

Szczególnie szkodliwym problemem jest oddziaływanie zarodników na organizm ludzki. Są one silnie alergiczne, dlatego grzyb w domu może spowodować występowanie alergii u osób podatnych na nie. Oprócz tego pleśń w mieszkaniu wywołuje bóle głowy, żołądka, częsty katar, zapalenie zatok, a nawet kłopoty z układem nerwowym, takie jak trudności w utrzymaniu równowagi lub drętwienie kończyn. Bagatelizowanie konieczności odgrzybiania ścian może zatem wpłynąć negatywnie na komfort życia i stan zdrowia, który będzie się stopniowo tylko pogarszał – do czasu wyeliminowania przyczyny.

Skąd bierze się grzyb na ścianie?

Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, nie zwlekaj – ustal jego przyczynę i wyeliminuj ją! Pleśń na ścianie w domu pojawia się w miejscach o podwyższonej wilgotności i słabo wentylowanych – na przykład w łazienkach z wentylacją grawitacyjną dobrze działającą przez niewielką część roku, ze szczelnymi plastikowymi oknami, które nie zapewniają cyrkulacji, albo w pokojach znajdujących się w północnej części budynku. Odgrzybianie ścian należy zatem zacząć od ich dokładnego obejrzenia, również za meblami czy urządzeniami. Niestety, może się to wiązać z koniecznością zdzierania tapet, aby ustalić, jak rozległe są zajęte przez grzyba powierzchnie.

Czy pleśń powstaje tylko w starych budynkach?

Błędne jest przekonanie, że tylko startym budynkom grozi zainfekowanie zarodnikami. W tych nowopowstałych przyczyną pojawiania się pleśni w domu bywa niedokładne wysuszenie po pracach budowlanych, ale też zbyt szczelne okna, niewłaściwa hydroizolacja fundamentów, czy brak wietrzenia połączony na przykład z częstym suszeniem prania wewnątrz. Wilgoć kondensuje się w powietrzu w postaci pary wodnej i osadza w miejscach najbardziej wychłodzonych, czyli przy tak zwanych mostkach termicznych. To dlatego tak ważne jest, by nie dopuszczać do ich powstawania już na etapie budowy.

Jak pozbyć się grzyba z mieszkania?

Jeśli ustaliłeś, że problem ten Cię dotyczy i w których miejscach, a nawet udało Ci się wskazać tego przyczynę, musisz jak najszybciej go wyeliminować. Jak pozbyć się grzyba z mieszkania? Sprawdź, czy wentylacja działa poprawnie i napraw ją. Często wietrz pomieszczenia, również przy ujemnych temperaturach. Możesz zainstalować w oknach wywietrzniki lub zmniejszyć ich szczelność poprzez wyregulowanie. Następnie oczyść powierzchnię ścian przy pomocy specjalnych chemicznych preparatów lub zatrudnij do tego celu specjalistyczną firmę. Niekiedy wykwity pleśni na ścianie należy usunąć razem z częścią tynku – ponieważ jej zarodniki mogły zdążyć już wniknąć w głąb.

Czy konieczne jest skuwanie tynków?

Tak naprawdę stopień intensywności walki z tym przeciwnikiem zależy od tego, na jakim etapie został on wykryty. Jeśli w początkowej fazie – wówczas może wystarczyć jedynie zadbanie o wentylację, ustawienie osuszaczy powietrza oraz powierzchowne zmycie ścian specjalną chemią. Jak pozbyć się pleśni w mieszkaniu mocno zainfekowanym? Niestety, może się okazać konieczne skuwanie tynków na sporą głębokość, a także wyrzucenie wszystkich mebli i tekstyliów, w które zdążyły już wniknąć zarodniki grzyba. Jeśli ściany są mokre – trzeba będzie użyć specjalnych budowlanych osuszaczy.

Profilaktyka – jak uniknąć zagrzybienia mieszkania?

Warto zawsze być czujnym nie tylko na widoki, ale również na zapachy w swoim domu i nie ignorować tych podejrzanych. Gdy już uda Ci się pozbyć pleśni w mieszkaniu, zadbaj o to, aby więcej nie dopuścić do konieczności odgrzybiania ścian, które jest męczące i kosztowne. Sprawdź wentylację, zainstaluj dobry higrometr, unikaj suszenia ubrań na suszarce, często wietrz pomieszczenia lub zainstaluj nawiewniki. To zdecydowanie tańsze i łatwiejsze, niż późniejsza walka z tym brzydkim intruzem. Pamiętaj jednak, że można się z nim pożegnać na dobre – im wcześniej się za to zabierzesz, tym szybciej i skuteczniej wyeliminujesz ten problem ze swojego domu.

Udostępnij: